מערכת גילוי אש ועשן היא אחת מהמערכות החשובות ביותר שחובה להתקין בכל מבנה ציבורי בניין ורצוי אף בבית פרטי. תפקידה של המערכת היא להתריע כאשר פורצת שריפה במבנה- בשלבים ההתחלתיים על מנת לזהות אותה בזמן ולאפשר יציאה בטוחה מהמבנה וכיבוי השריפה בזמן. העיקר של מערכת גילוי אש ועשן היא גלאי העשן.

כיצד עובדת מערכת גילוי אש ועשן?

במבנה מפוזרים מספר גלאי עשן אשר תפקידם להעביר התראה למערכת המרכזית במקרה שיש עשן. כאשר המערכת המרכזית מקבלת את ההתראה היא מפעילה אזעקה שמיידעת את דיירי הבניין שישנה סכנה של שריפה ויש לפנות את האזור. ישנן מערכות אשר במקביל להפעלת אותה אזעקה מעדכנות את מכבי האש ובעלי הבניין על ידי הפעלת חייגן.

המערכת הינה רכזת שמקבלת את המידע מאביזר גילוי העשן במבנה ומפעילה את מערכת ההתרעה בהתאם. ישנם שלושה סוגים של מערכות רכזות לגילוי אש:

 • מערכת אזורית – ברכזת זו המבנה מחולק לאזורים והרכזת מסמנת את האזור בו החל לפעול גלאי העשן והתגלתה האש.
 • מערכת כתובתית/רכזת אנלוגית – ברכזת זו לכל גלאי עשן או אביזר גילוי אש כתובת משלו וכך יכולה המערכת לזהות בדיוק היכן מתחוללת שריפה.

צור קשר לייעוץ חינם

מי חייב להתקין מערכת גילוי אש ועשן?

לפי הדרישה של שרותי הכבאות וחברות הביטוח על עסקים ובניינים להתקין מערכת לגילוי אש ועשן ולעמוד בתקן  1220/3 של מכון התקנים הישראלי מבחינת מספר גלאי עשן ותקינות המערכת באופן שוטף.

כיצד בוחרים את מערכת גילוי אש ועשן המתאימה ביותר למבנה?

על מנת לבחור את מערכת גילוי אש ועשן המתאימה ביותר למבנה שלכם ושתעמוד בדרישות חברות הביטוח ושירותי הכבאות יש להיוועץ עם איש מקצוע. נציג של חברת AFC יוכל להתאים עבורכם את המערכת הטובה ביותר לפני הפרמטרים הבאים:

 1. צורת המבנה
 2. מטרת השימוש של המבנה- אם מדובר במשרד או סדנא, מטבח וכדומה
 3. תכולת המבנה- במידה ויש בו חומרים מסוכנים, חומרים דליקים, ציוד כבד

חברת AFC  מתמחה בתכנון והקנה של מערכות לגילוי אש ועשן העומדות בתקן 1220/3 של מכון התקנים ומתחייבת להעביר את המערכת את בדיקת המכון ולקבל את האישור טרם ההתקנה.

גם במידה ואין חובה להתקין מערכת לגילוי אש ועשן מומלץ מאוד שיהיו במבמה גלאי עשן או מערכות לגילוי עשן אשר יספקו התראה כאשר פורצת שריפה ויאפשרו יציאה בטוחה מהמבנה ופנייה לכבאות והצלה בזמן על מנת לכבות את השריפה ולמנוע נזק למבנה ואף אבדות בנפש.

שאל שאלה

  *שם

  *אימייל

  שירות

  טלפון ומלל אישי